Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na roślinach ogrodowych zawsze muszą być dostosowane do panującej pory roku. Innych rzeczy potrzebują rośliny wiosną, a zupełnie innych zimą, kiedy to temperatura spada poniżej zera i coraz częściej dochodzi do silnych opadów śniegów bądź wichur. Ciężkie warunki bywają problematyczne, jednak nawet z nimi można sobie spokojnie poradzić. Zimowa pielęgnacja roślin musi być po prostu dobrze zaplanowana i zorganizowana. A jakie konkretne czynności bądź zabiegi należy w niej uwzględnić?
Wbrew pozorom zima sucha i bezśnieżna może być bardziej niekorzystna dla roślin od tej wyjątkowo „białej”. Niektóre rośliny na taką aurę zareagują wysuszeniem. Woda może wtedy całkowicie z nich wyparować, czemu należy oczywiście zapobiec poprzez regularne podlewanie kwiatów. Zimą szczególnie często dochodzi do uschnięcia roślin takich jak: ostrokrzewy, bukszpany oraz różaneczniki, dlatego też na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Podlewanie wyjdzie im tylko na dobre.
Inne wymagania mają drzewa owocowe. Im w trakcie zimy mogą zaszkodzić zeschnięte na ich powierzchni owoce, nazywane potocznie mumiami. Trzeba koniecznie się ich pozbyć. Chcąc przygotować ogród na następną wiosnę, jeszcze przed nadejściem prawdziwej zimy należałoby pozbyć się wszelkich starych plonów, a także gałązek bądź przesuszonych liści. Każdy z tych elementów mógłby bowiem doprowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych. Takimi czynnościami najlepiej zająć się już na początku grudnia, zanim nadejdą większe mrozy i silniejsze opady śniegu.
Bardzo ważna może okazać się również regularna obserwacja roślin. Nawet jeśli niektóre z nich zostaną przykryte warstwą śniegu, warto od czasu do czasu się im przyjrzeć, by sprawdzić, jak wygląda ich okrycie i zobaczyć, czy nic złego się z nim nie dzieje. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych gatunków, które z natury są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Niektóre rośliny źle znoszą zimę, dlatego im trzeba w tym jakoś pomóc.
Przeglądając porady ogrodnicze tyczące się pielęgnacji ogrodów zimową porą, często można też natknąć się na informację, że sól wykorzystywana do posypywania chodników i podjazdów bywa dla roślin szkodliwa. Jest w tym sporo prawdy. Nie należy więc stosować nadmiernej ilości soli, a tylko tyle, by ułatwić sobie poruszanie się po drodze. Warto też spróbować zastąpić ją czymś innym, co nie będzie aż tak bardzo szkodzić roślinom. Świetną alternatywą dla soli będzie zwykły piasek, a także specjalistyczny żwirek.