Pielęgnacja ogrodu

Moda na posiadanie ogrodu trwa w najlepsze. Trochę za sprawą akcji promujących spędzanie czasu na świeżym powietrzu, trochę za sprawą popularnych programów ogrodniczych, a trochę za sprawą trwającej jeszcze pandemii koronawirusa. Pięknego ogrodu nie da się mieć od razu – owszem, można skorzystać z profesjonalnej firmy, która przyjedzie i posadzi rośliny według projektu.

Większość posiadaczy ogrodów decyduje się na samodzielną aranżację i efekty niektórych naprawdę robią wrażenie. Znajomość posiadanych gatunków ułatwi zabiegi pielęgnacyjne – wiedza o preferowanych warunkach siedliskowych, o ilości i sposobie podlewania i nawożenia, o konieczności przycinania, ochronie przed szkodnikami. Pielęgnacja roślin ma tu kluczowe znaczenie. Nikt nie rodzi się ogrodnikiem, to oczywiste, ale swoją wiedzę o gatunkach czy najnowszych trendach można poszerzać czytając branżową lekturę czy oglądając programy, gdzie udzielane są porady ogrodnicze.

Ogród może służyć różnym celom. Jeśli celem jest wypoczynek, grillowanie, pobyt z dziećmi na powierzchni ogrodu zazwyczaj sadzi się kilka krzewów lub drzewek i trawę. Uzyskaną przestrzeń zajmują meble wypoczynkowe, sprzęty dla dzieci (huśtawki, trampoliny, piaskownice). Jeśli celem jest aktywny wypoczynek, w dostępnej przestrzeni, oprócz elementów dekoracyjnych, wyodrębnia się grządki lub grunt pod szklarnię. A jeśli ogród ma być źródłem jedzenia cała przestrzeń obsiewana jest burakami, ziemniakami, cebulą, szpinakiem itp. Niezależnie od rodzaju posiadanego ogrodu, wymagany jest nakład pracy. Trawa wymaga regularnego koszenia, czasem nawożenia lub jeszcze innych zabiegów. Krzewy i drzewa potrzebują przycinania oraz ochrony przed szkodnikami. Posadzone kwiaty czy warzywa wymagają pielenia, podlewania. Kto ma ogród, ten wie, że aby go utrzymać i ciągle upiększać, trzeba się napracować. Można samemu, jeśli ma nie ochotę i serce, a można zlecić profesjonalistom. Słowa jednej z dawnych piosenek brzmiały: „Pamiętajcie o ogrodach”. Bo ogród to miejsce, gdzie się wypoczywa, regeneruje siły, odzyskuje równowagę.

To miejsce, gdzie można poobserwować przyrodę, jej zdolności do regenerowania się, zachodzące w niej procesy. To miejsce, gdzie wytchnienie znajdują też pszczoły, żaby, różne ptaki i owady. To miejsce, które warto mieć. Trwająca moda na posiadanie działki i ogrodu jest pozytywna. Starsze pokolenie zaznaje ruchu i wypoczynku, a młodsze ma okazję także do nauki i obserwacji w terenie. Oby tylko utrzymała się jak najdłużej i przyniosła zmiany w trybie życia i sposobie myślenia.